Mostar Gezi Rehberi

by Öykü Yalçın

2017 yazında kendi arabamızla çıktığımız Balkanlar Road Trip rotasının EN duygusal durağı Bosna Hersek’in göz yaşlarıyla dolu şehri Mostar’dı. Mostar Gezimizde, Mostar Köprüsü altında akan Neretva Nehri‘nin yeşilliği içinde büyülendik, şehrin kurşun izi dolu binalarını gördükçe de içimiz cız etti. Çok farklı duygular hissettiren bu vizesiz seyahat için hadi gelin neler yapmışız anlatayım. Mostar Gezi Rehberi sizinle..

Mostar Köprüsü’nden manzaralar..

Mostar Köprüsü’nden manzaralar..

Hırvatistan Dubrovnik’te geçirdiğimiz 2 günün ardından Dubrovnik – Mostar arası 2,5 saat yolculuk yaparak kendimizi eski topraklarımıza attık. Yol boyunca tek şeritten kurtulamadığımız gibi şansımıza o tek şeritli yolda da kaza olduğundan dağ yollarından geldik.

Bosna tahmin edebileceğiniz üzere ucuz bir ülke. Üstelik vizesiz. Para birimleri ise Mark. E böyle olunca Mostar gezisi ayrı bir güzel geçiyor.

Tüm seyahatimiz boyunca neredeyse 3000 km yol yaptığımızdan ve Mostar dönüş güzergahımızda yer aldığından Saraybosna’ya gidemedik. Ama siz havayolu aracılığıyla Bosna Hersek’e gelecekseniz, havaalanına indikten sonra araba kiralayarak Mostar’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Saraybosna seyahatinize mutlaka Mostar’ı eklemelisiniz.

2-3 saat ayırarak gezebileceğiniz bu şehirde konaklama fırsatımız olmadı. Ama acaba kalsak mı diye düşünerek bir inceleme yaptığımda gecelik 20-25 Euro’ya birçok otel olduğunu görmüştüm.

Mostar’a girdiğiniz gibi Boşnakça’da Mostar Köprüsü anlamına gelen Stari Most tabelalarını takip edin. Zaten kısıtlı bir zaman dilimi içinde Mostar’da olacaksanız tüm vaktiniz bu bölgede geçecek.

Köprü, nehrin iki yakasında yaşayan Hırvat ve Müslüman halkların hayatlarını birbirine bağlıyor. Bugün Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar ise doğusunda yaşıyor. Savaş sırasında şehirden ayrılan Sırplarsa büyük ölçüde artık Mostar’da değil.

1566 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılmış. Tabi burada bahsettiğimiz köprünün aslı. Şu an gördüğümüz köprü ise sonradan yapılmış. Neden mi?

Mostar, Yugoslavya’nın dağılma sürecinde savaşın tüm acımasızlığını yaşamış. 92’de Sırplar, 93’te Hırvatlar tarafından köprü yıkılmış. Daha sonra UNESCO ve Dünya Bankası aracılığıyla tekrar yapılmış ve koruma mirasına alınmış.

Mostar’da binalar savaş mermileriyle delik deşik edilmiş ve insanlar hala o binalarda yaşıyor. Tüylerimiz ürperdi.

Mostar’ın mermi izleriyle dolu binaları

Eskiden damatların kendini kanıtlamak için atladığı 24 metrelik köprüden biz oradayken yüzücüler atlıyordu. Herkes alkışlarla coştu.

Bulutsuzluk Özlemi’nin “Yaşamaya Mecbursun” şarkısında “Mostar Köprüsü çökmüş, Neretva ne kadar üzgün kim bilir” sözlerini dinleyerek köprüde seyre dalmak süper bir deneyimdi. Dünya barışı hepimizin olsun!

Mostar’da yeme içme

Mostar’da köprünün altında uzun uzun sohbet edip, köprünün kaygan taşları üzerinden düşmeye ramak kala geçerek iki yakayı da gezdikten sonra acıktığımızı hissederek Tina-İrma isimli restauranta oturduk. Buranın wifi şifresi İrma-tina. Bosna Hersek’de GSM operatörümüzün anlaşması olduğundan internetsiz kalmıştık. Siz kalmayın 🙂

Tina Irma’da şiş kebap ve cevapci söyledik. Yemekler hem çok lezzetliydi hem de bu mekanda içtiğimiz Mostar’ın yerel birasını çok beğendim. Hatta garson ablacım bana 1 adet hediye etti! Biz yemekten kalkarken tüm etler bitmiş, bizden sonraki müşterilere sadece tavuk kalmıştı. Düşünün ki ne kadar beğenilen bir mekan. Hesap da iki kişi toplam 13 Euro geldi.

Mostar’da yeme içme

Mostar her ne kadar Türk popülasyonu yüksek bir şehir olsa da orada eski topraklarınızla ilgili bir bağ kuruyorsunuz işte. Neretva’nın yeşiline benden selam söyleyin..

Seyahatimizle ilgili tüm sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakmayı unutmayın.

Bu geziye ait tüm detaylar instagram hesabımda #oykununoykuleriroadtrip etiketi altında.

Beni ve daha birçok fotoğrafımı instagram ve facebook adreslerimden takip edebilirsiniz.

Mostar Köprüsü

Bunları da sevebilirsiniz...

3 comments

Okan Eylül 26, 2017 - 6:15 pm

İlgi ve beğeni ile okuyoruz. Takipteyiz…
Gezilerinizin devamını bekliyoruz… Saygılar,sevgiler Öykü Hanım.

Reply
Arabayla Balkanlar Gezi Turu: Rota & Planlama | Öykünün Öyküleri Nisan 4, 2018 - 12:00 pm

[…] VİZESİZ […]

Reply
10 Soruyla Bir Seyahat Nasıl Planlanır? | Öykünün Öyküleri Mayıs 2, 2018 - 11:29 am

[…] VİZESİZ […]

Reply

Leave a Comment