Sırbistan Belgrad Gezi Rehberi

by Öykü Yalçın
Zdravo!

Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine karıştığı topraklar üzerine kurulmuş güzel şehir Belgrad’ı anlatıyorum size. Tarih dolu kırık dökük binalarıyla her yerde Avusturya/Macaristan ve tabi ki Osmanlı izleri bulabileceğiniz hem tarihi hem eğlencesi olan bir şehir burası.

Ulaşım: Biz THY ile Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na ulaşım sağladık. Biletimiz kişi başı 500 TL’ydi. Siz çok daha uygun fiyatlara da ulaşım sağlayabilirsiniz zira biz seyahat tarihimize çok kısa bir süre varken bir anda karar verip bilet almıştık. Sırbistan’ın ucuz olması, e bir de yakın olması onu cazip kılan şeyler zaten.

Havaalanından şehre ulaşımda A1 otobüsünü kullanabilirsiniz. Fiyatı 300 Sırp Dinarı. Hee bu arada bu ülkede para birimi Sırp Dinarı millet. Havaalanında her zamanki gibi çok düşük kurdan bozuyorlar bu sebeple yol parası kadar bozdurun yeter.

Şehir İçi Ulaşım: Biz yine hep tabanvay takıldık. Bu gibi tarihi dokusu olan şehirler bence kesinlikle yürüyerek gezilmeli. Çok isterseniz şehir turu atmak için tramvayı kullanabilirsiniz. Ama olur da taksiye binerseniz mutlaka taksimetre açtırın ki tatilin tadı kaçmasın. ‘Oh yaptık oğlanın vaftizini’ vakası yaşamayın.

Konaklama: Knez Mihailova Caddesi’nin (bizim İstiklal Caddesi) üzerinde yer alan Prince Hall otelinden çook memnun kaldık. Yine başarılı bir tercih yapmış olmanın haklı gururunu yaşadım diyebilirim. Tatlış otelimiz için tıklayınız.

Ne Yenir & Ne İçilir & Hangi Mekanlara Gidilmeli?

Öncelikle bilmemiz gereken Belgrad’da her yerde ama her yerde sigara içiliyor. Bu sebeple mutlaka rezervasyonunuz sırasında tercihinizi belirtmelisiniz. Ve ilk cümleden de anlaşılacağı üzere rezervasyon olmadan hiç bir mekanda popüler saatlerde yer bulamazsınız. Bir de porsiyonlar kocaman o sebeple maymun iştahlı davranmayın.
 • Dva Jelena: Bir akşam yemeği için kesinlikle tercih etmeniz gereken yer burası. Skadarska bölgesinin bohem sokaklarında bulunan bu mekan Sırp usulü meyhane kültürü, folklorik canlı müzik tadıyla çok geleneksel ve keyifli. (2 kişi şarap açtırmalı falan 150 TL)
 • Pekara Toma: Belgrad’ın ünlü fırını. Öğle arası gezip tozarken acıktığınızda içeri girin. Tatlısından pizzasına hamur işinden cartına curtuna her şeyi acayip lezzetli.
 • Lorenzo & Kakalamba: MUTLAKA gidilmesi gereken restoran. İtalyan restoranı ama her şeyi çok güzel. İçerisi dekorasyon anlamında baya yaratıcı. Her yerini gezin pek eğlenceli! (2 kişi şarap açtırmalı falan 170 TL)
 • Cantina De Frida: Adından da anlayabileceğiniz üzere ‘Frida’ konseptli bu restaurant Beton Hala bölgesinde bulunuyor. Deniz kenarında Belgrad’a göre ciks mekanların bulunduğu lezzetli Meksika yemeklerine sahip bir mekan. (2 kişi içkili 150 TL)
 • Zemun’da Šaran Balık: Kiremitte balık ve ev şarabını deneyin.
 • Berliner: Çeşit çeşit bira deneyebileceğiniz, sosislisi ve tavukları pek leziz ucuz mekan. (2 kişi içkili 50 TL)
 • ”Rakija” bu toprakların yerel içkisi. Ama ben boyumun ölçüsünü aldım. Bence siz de ‘Biz Türk’üz rakıyı gömeriz’ diye olaya girmeyin, üzülmeyin.
 • ”Cevapci” baya bildiğiniz bizim kebap kafası. Deneyin oralarda pek meşhur.
 • ”Şopska” çoban salatasının üstüne peynir ekleyin. Biz niye eklemiyoruz oğlum, baya lezzetli..

Gece hayatı istiyoruz! Öykü bizi diskoya götür mü?

 • Mr.Stefan Braun: Alkol Fiyatları : 300 – 500 Dinar
 • Club Angels : Hip-Hop, 80’ler & 90’lar konseptinde çalışıyor. Alkol Fiyatları : 300 – 500 Dinar
 • Beton Club : Elektro müzik konseptinde çalışıyor. Alkol Fiyatları : 300 – 400 Dinar

GEZİ  REHBERİ:

KALEMEGDAN: Kale Meydan, adı Osmanlı döneminde verilmiş kalenin bulunduğu Belgrad’ın en turistik bölgesi. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği manzarayı izleyin (zamanında Fatih buradan toplarla saldırmış) ve İstanbul Kapısı’nı görün. Parkta keyifli vakit geçirin.
Kalemegdan

KNEZ MIHAJLOVA: İstiklal Caddesine çok benzeyen boylu boyunca uzanmış bu sokakta bol bol yürüyün, mekanlarında takılın. Republic Square ya da Kalemegdan gibi noktalardan yürüme mesafesinde.

SIRBİSTAN ULUSAL BANKASI: Buranın en güzel olayı müze olan bankayı gezdikten sonra resminizin olduğu bir para bastırmak. Ne yazık ki hafta sonu kapalı olduğundan biz yapamadık! Republic Square’e yakın.

SKADARLIJA: Belgrad’ın Bohem Bölgesi olarak bilinen turistik bölgede yerel restaurantlar ve güzel barlar bulunuyor.

AZİZ SAVA KATEDRALİ: Belgrad’ın en görkemli noktası olabilir. Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olduğu söylenen Aziz Sava, çoğu kişi tarafından Ayasofya’ya benzetiliyor.

Aziz Sava Katedrali

TASMAJDAN & ST. MARK’S KİLİSESİ: Taş Meydan parkında bulunan kilise hala faaliyet gösteriyor. Vakti zamanında Bizans mimarisin canlandırmak niyetiyle inşa edilmiş.

St. Mark’s Kilisesi

NİKOLA TESLA MÜZESİ: Nikola Tesla’ya olan saygım ve hayranlığımdan mı bilmem ama buradayken böyle bir adam yaşasaydı hayatımız nasıl olurdu diye düşünmekten kendimi alamadım. Çünkü kendisi alternatif akımı bulmuş fakat para babası Edison tarafından harcanmış bir kişilik bildiğiniz gibi. Müzenin giriş ücreti 500 RSD. Rehber bu ücrete dahil. Bu müzeyi anlamak için rehberle gezmek gerekiyor. Onun içinde belirli saatler var. Baya küçük bir müze ama adam büyük!

Nikola Tesla Müzesi

ZEMUN: Gözde mekanlarıyla ünlü yeni şehrin merkezi.

O zaman ne yapıyoruz? Burnumuzun dibindeki bu güzel topraklar için en kötü 2-3 gün ayırarak Sırbistan Belgrad yollarını tutuyoruz. Ay hadi gezin, gezin, gezin!!!

Dovidyenja!

Belgrad Gezi Rehberi yazımın diğer versiyonu için Hürriyet Seyahat linkine tıklayın.

Beni ve daha bir çok fotoğrafımı instagram ve facebook adreslerimden takip edebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz...

4 comments

Onuryo Mayıs 4, 2018 - 8:21 pm

Belgrad biletimi aldım ardından da oykununoykuleri.com a girdim bu iki şey yeterli sanırım seyahat öncesi 🙂

Reply
Öykü Yalçın Mayıs 7, 2018 - 3:13 pm

Ay çok sevindim! Sizin için seve seve gezi danışmanlığı yapabilirim 🙂

Reply
Hande Akar Aralık 13, 2018 - 8:11 am

Sizi seviyor ve takip ediyorum ama bence daha kapsamlı yazılar yazmalısınız.

Reply
Öykü Yalçın Aralık 13, 2018 - 8:46 am

Bu yazı ilk zamanlardan, her bloggerın ilk yazmaya başladığı zamanlardan kalan böyle eksikler olabiliyor. Takip ve ilginiz için çok teşekkür ederim! Sizi güncel yazılarıma bekliyorum <3

Reply

Leave a Comment